W roku szkolnym 2012/2013 nauczycielki wszystkich grup przedszkolnych z Przedszkola Miejskiego w Bierutowie kontynuują program Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Trzecia edycja Akademii Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem „Jemy warzywa i owoce sezonowe” główny nacisk położyła na warzywa i owoce sezonowe, jako bardzo ważne dla rozwoju dzieci.

Obejrzyj galerię z realizacji trzeciej edycji Akademi Zdrowego Przedszkolaka.

Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych z Przedszkola Miejskiego w Bierutowie wzięły udział w cyklu zabaw edukacyjnych z serii „Jemy warzywa i owoce sezonowe”-  w przygotowaniach zabaw duży udział mieli rodzice (zgodnie z założeniami programowymi). Przedszkolaki zdobywały wiedzę poprzez samodzielnie wykonywane doświadczenia, pracowały z konkretnymi okazami (miały okazje do dotykania ich, smakowania, wąchania, kosztowania dzięki czemu wykorzystywały wszystkie swoje zmysły). Zgodnie z propozycją na edukację  i zabawy zaproponowane w ramach akcji przeznaczono 2 dni w tygodniu. Nasze Przedszkolaki poznały wygląd, kształt owoców i warzyw  w ich naturalnym środowisku dzięki wycieczkom do ogrodu i sadu, na targ- miejsce zakupu warzyw i owoców. Maluchy poznały wartości odżywcze warzyw i owoców – źródła witamin. Poznały utwory literackie o charakterze humorystycznym na temat warzyw i owoców, inscenizowały, ilustrowały krótkie fragmenty utworów, poznały piosenki i zabawy muzyczno – ruchowe,  taneczne tematycznie związane z warzywami i owocami, wykonywały szereg prac plastycznych i technicznych na temat owoców i warzyw z wykorzystaniem różnorodnych materiałów i technik.

Przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym „Jesienne dary natury”, zdjęcia tych prac zostały wysłane do organizatora konkursu, a same prace ozdobiły hol naszego przedszkola. Dzieci razem z wychowawczyniami wykonały własną sałatkę owocową, sałatkę warzywną, sok owocowy i z marchwi, zdrowe kanapki kompot owocowy, kiszoną kapustę( zostały zrobione zdjęcia). Nasze przedszkolaki poznały pojęcie „owoce i warzywa sezonowe” oraz ich szczególne zalety oraz możliwości wykorzystania i przetwarzania na zimę, wzięły udział w wielu zabawach dydaktycznych dotyczących warzyw i owoców, zorganizowano owocowy bal połączony z obchodami pierwszych urodzin dzieci w grupie. Dużo uwagi poświęcono podczas zajęć warzywom i ich znaczeniu w diecie przedszkolaka, dzieci wraz z wychowawczyniami zasadziły małe ogródki warzywne, w których wyrosła rzeżucha, szczypior i pietruszka. Odbyły się wycieczki do kuchni i magazynów w celu bliższego przyjrzenia się, jak wygląda przechowywanie produktów i przygotowywanie z nich zdrowych posiłków. Posiłki dla dzieci w naszym przedszkolu są urozmaicone, zawierają dużo mleka, owoców i warzyw.  Dzieci wzięły udział w wycieczce do lasu- gdzie poznały jesienne dary natury, uczyły się kontaktu z naturą. Jesień to pora roku bogata w kolory i smaki. Realizując tematy: Jesień w sadzie, Jesień na działce i w ogrodzie.

Realizując w październiku tematykę ,,Dbamy o zdrowie” dzieci dowiedziały się min: czym jest piramida żywienia, dlaczego ma kształt piramidy, co oznaczają  poszczególne poziomy, których produktów mogą jeść więcej, a których powinni jeść mniej, czego unikać, uczyły się komponować zdrowe posiłki. Piramida Żywienia Przedszkolaka – koncentrowała się wokół zdrowego, wartościowego odżywiania przedszkolaków. Nauczycielki przeprowadziły zajęcia, które pomogły uświadomić dzieciom, dlaczego ta akcja jest tak ważna dla ich zdrowia i rozwoju. W każdej grupie omówiono Piramidę Żywienia Przedszkolaka. Przedstawione zostały wszystkie jej piętra, szczególną uwagę skupiono na rozróżnieniu produktów zdrowych i niezdrowych, przeprowadzono szereg zabaw z piramidą i kuponami. Dzieci kolorowały, wycinały, przyklejały je na kartkach, manipulowały nimi w czasie zabaw i zajęć. W każdej grupie wykonano i umieszczono w sali w widocznym miejscu Piramidę Żywienia Przedszkolaka. Zdobyte wiadomości dzieci utrwalały również w czasie zabaw ruchowych realizując ten temat dzieci dowiedziały się, że na zdrowie ma również wpływ: ruch na świeżym powietrzu, spacery i sport a także dbałość o czystość (zwrócono uwagę na znaczenie higieny osobistej, czystość otoczenia dla zdrowia oraz  konieczność dostosowania ubioru do warunków pogodowych w danych porach roku).

Podczas realizacji zagadnień w szerokim zakresie wykorzystano propozycje i rozwiązania, pulę  zabaw zawarte w szczegółowym planie trzeciej edycji Akademii Zdrowego Przedszkolaka „Jemy warzywa i owoce”. Nasze przedszkole wzięło tez udział w konkursie plastycznym organizowanym w ramach akcji Akademia Zdrowego Przedszkolaka pt. „Kompozycja z jesiennych darów natury”. Każda grupa wykonała pracę zbiorową na ten konkurs, a zdjęcia tych prac zostały wysłane do organizatora konkursu, a same prace zostały wywieszone i wystawione w holu naszego przedszkola.